Oțel pentru rulmenți
Prelucrare CNC
Prelucrare CNC a oțelului pentru rulmenți cu carbon înalt 52100, SUJ2 și GCr15 — materialul definitiv pentru aplicații de oboseală în contact de rulare. Tratament termic complet, tratament sub-zero, măcinare de precizie și finisare superfinisată gestionate ca un proces de sursă unică.
52100 · SUJ2 · GCr15 — Oțel, Trei Standarde
| Carbon (C) | 0.98–1.10% |
| Crom (Cr) | 1.30–1.60% |
| Mangan (Mn) | 0.25–0.45% |
| Siliciu (Si) | 0.15–0.35% |
| Sulfur (S) max | 0.015% |
| Fosfor (P) max | 0.025% |
| Carbon (C) | 0.95–1.10% |
| Crom (Cr) | 1.30–1.60% |
| Mangan (Mn) | 0.50% max |
| Siliciu (Si) | 0.15–0.35% |
| Sulfur (S) max | 0.025% |
| Fosfor (P) max | 0.025% |
| Carbon (C) | 0.95–1.05% |
| Crom (Cr) | 1.40–1.65% |
| Mangan (Mn) | 0.25–0.45% |
| Siliciu (Si) | 0.15–0.35% |
| Sulfur (S) max | 0.020% |
| Fosfor (P) max | 0.027% |
De ce 52100 / GCr15 pentru Aplicații cu contact rulant
Oțelul pentru rulmenți nu este doar dur — este proiectat la nivel microstructural pentru un mod specific de defectare: oboseala la contactul rulant. Distribuția fină și uniformă a carburilor de crom produsă prin tratamentul termic adecvat este ceea ce distinge oțelul pentru rulmenți de oțelurile generale de înalt carbon sau de scule cu duritate similară.
De la Oțel Anodizat la Piesă Rectificată de Precizie HRC 62
Tratamentul termic al oțelului pentru rulmenți este mai controlat decât cel al oțelului aliat general — fereastra de temperatură de austenitizare este îngustă, tratamentul sub zero este necesar în mod curent, iar revenirea trebuie să fie suficient de joasă pentru a păstra duritatea maximă, reducând în același timp fragilitatea.
Prelucrare 52100 / GCr15 — Considerente cheie
Cum Prelucrăm Piese din oțel pentru rulmenți



52100 vs Altele Oțeluri cu duritate ridicată
| Proprietate | 52100 / GCr15 | 440C SS | Oțel pentru scule D2 | 4140 (HT) | M2 HSS |
|---|---|---|---|---|---|
| Duritate maximă | HRC 60–64 | HRC 58–60 | HRC 58–62 | HRC 34–42 | HRC 62–65 |
| Oboseala de contact în rulare | ★★★★★ Cel mai bun | ★★★ Moderată | ★★ Prost | ★ Neevaluat | ★★ Prost |
| Rezistență la Coroziune | Scăzut (non-SS) | Bun (SS) | Scăzut | Scăzut | Scăzut |
| Ajustabilitate (calmat) | ★★★ Moderată | ★★★ Moderată | ★★ Dificil | ★★★★ Bine | ★★ Dificil |
| Tratament Sub-Zero | Necesar (standard) | Recomandat | Recomandat | Neobișnuit | Uneori |
| Aplicație principală | Rulmenți, șuruburi cu bile, contact de rulare de precizie | Rulmenți (mediu coroziv) | Unele, lovituri, unelte de tăiat | Axe, piese structurale | Unelte de tăiat, burghie |
| Alege Când | Durata maximă de viață a oboselii în contact de rulare, mediu necoroziv | Medii corozive + aplicație pentru rulmenți | Uzură în alunecare / aplicație pentru matrițe | Piese structurale cu duritate moderată | Aplicație pentru unele de tăiat |
Piese tipice din oțel pentru rulmenți Producem
52100 / GCr15
GCr15 / 52100
52100 / SUJ2
52100 / GCr15
GCr15 / 52100Oțel pentru rulmenți pentru Aplicații de precizie exigente
Proiecte din oțel pentru rulmenți Am livrat

Raza exterioară a rulmentului GCr15 — Unitate de transmisie a cutiei de viteze industriale

Bilă de supapă de precizie GCr15 — Supapă de control hidraulic de înaltă presiune · 5.000 buc
Cum producem Piese din oțel pentru rulmenți
Tratament de suprafață pentru Piese din oțel pentru rulmenți
Oțel pentru rulmenți (52100 / GCr15) nu este oțel inoxidabil — nu are rezistență înnăscută la coroziune. Tratament de suprafață necesar pentru piese expuse la umiditate sau fluide de proces. Constrângere principală: duritatea ridicată (HRC 60+) limitează opțiunile de tratament — riscul de embrittlement cu hidrogen trebuie gestionat pentru orice tratament aplicat oțelului durificat.
De ce să ne alegeți pentru Prelucrare oțel pentru rulmenți
Întrebări frecvente Întrebări
Întrebări frecvente despre oțelul pentru rulmenți 52100, SUJ2 și GCr15 — echivalența gradelor, tratamentul termic, procesarea sub zero, măcinarea de precizie și finisajul suprafeței.
Trimite-ți desenul.
Obține o ofertă.
Fiecare solicitare include o revizuire DFM — fezabilitatea toleranței, confirmarea materialului și abordarea procesului înainte de începerea producției. MOQ 1 piesă.