info@hxcnc.com Shenzhen, China Răspunde în termen de 24 de ore
Acasă/ Produse/ Piese prelucrate CNC din oțel inoxidabil
Categorie Produs
SST — 5 Categorii · 36 Linii de Produse

Oțel inoxidabil
CNC
Piese prelucrate

36 linii de produse în cinci categorii de oțel inoxidabil — rezistent la coroziune structural, supape și fluide, medical și alimentar, 17-4PH/15-5PH de înaltă rezistență și 420/440C durificat. Standard de documentație pentru passivare, electropolizare și ISO 10993.

SS316LCoroziune
Rezistent
SS304General
Scop
17-4PHRidicat
Rezistență
440CDurificat
HRC 60
15-5PHStabil
Structură
Piese CNC din oțel inoxidabil, axe, flanșe, valve
36
Game de produse
Corp supapă medical din oțel inoxidabil 17-4PH CNC
EP+Pass
Standard
36
Game de produse
5
Categorii de Oțel Inoxidabil
1310MPa
17-4PH H900
Ra ≤0.4μm
Electropolizare
24hr
Timp de răspuns pentru ofertă
Ax SS316L ✦ Corp supapă ✦ Bloc manifold ✦ Mâner Medical ✦ Instrument Chirurgical ✦ Piesă de Contact Alimentar ✦ racord sanitar ✦ Structură 17-4PH ✦ Conector 15-5PH ✦ Pin ghidaj 440C ✦ Piesă de Unelte 420 ✦ Flanșă SS ✦ Șața duzei ✦ Corp pompă ✦ Ax SS316L ✦ Corp supapă ✦ Bloc manifold ✦ Mâner Medical ✦ Instrument Chirurgical ✦ Piesă de Contact Alimentar ✦ racord sanitar ✦ Structură 17-4PH ✦ Conector 15-5PH ✦ Pin ghidaj 440C ✦ Piesă de Unelte 420 ✦ Flanșă SS ✦ Șața duzei ✦ Corp pompă ✦
Gama completă de produse

36 Piese de Oțel Inoxidabil În Total
5 Categorii de Produse

Selectați o filă de categorie · SS304 · SS316L · 17-4PH · 440C · Passivat și Electropolizat · MOQ 1 bucată

Solicitați Toate Produsele →
Categorii de produse
Piese rezistente la coroziune SS316L, ax, teacă, flanșă, racord, carcasă
Piese rezistente la coroziune 10 Produse · SST-001 până la 010 Citat →
Zece piese structurale rezistente la coroziune din SS316L și SS304 — axe, tuburi, flanșe, fitinguri, elemente de fixare, blocuri de conectare, suporturi de montaj, suporturi, carcase și capete de capăt. SS316L obligatoriu unde există coroziune cu clorură; SS304 pentru medii de apă dulce și chimicale ușoare. Toate piesele sunt pasivate conform ASTM A967 ca standard. Electropolish disponibil pentru toate piesele pentru o rezistență sporită la coroziune și finisaj de suprafață.
Carcasă manifold SS316L, capac de capăt, conector, bloc CNC, pasivizare precisă
SST-001→010
Rezistență la coroziune / 001–010 — PREZENTARE GENERALĂ A CATEGORIEI
Piese structurale și de carcasă din SS316L
Gamă completă de piese structurale rezistente la coroziune din SS316L: axe turnate cu precizie (OD h6/h7, Ra ≤0.4μm), tuburi și bucșe (gaură H7, concentricitate OD/ID ≤0.005mm), flanșe personalizate (model de șurub ±0.01mm, planeitate față ±0.02mm), fitinguri filetate (NPT/BSP/G, pasivate), corpuri de elemente de fixare (M2–M24, hexagonale/slot), blocuri de conectare (planeitate față ±0.01mm), suporturi de montaj (știft H7, perpendicularitate față ≤0.01mm), suporturi, carcase cu canelură pentru O-ring conform ISO 3601 și capete de capăt cu planeitate a suprafeței de etanșare ±0.01mm. Toate piesele sunt pasivate conform ASTM A967 ca standard. Certificat de material cu compoziție chimică. Electropolish disponibil pentru orice piesă din această categorie — finisaj de suprafață îmbunătățit Ra ≤0.4μm cu pasivare avansată.
SS316L / SS304 Pasivate conform ASTM A967 OD h6/h7 · Gaura H7 Opțiune de electropolish
SS316L · SS304 · SS303Solicită ofertă
Teacă ax din oțel inoxidabil, precizie CNC SS316L
SST-001/002
COROZIUNE / 001–002
Rotoare și țevi din SS
Rotoare și țevi din SS316L/SS303 de precizie (h6/h7, Ra ≤0.4μm) și țevi (gaură H7, concentricitate ≤0.005mm). SS303 pentru piese doar turnate, care necesită cea mai bună finisare; SS316L unde rezistența la coroziune este primordială. Turnare de tip Swiss pentru Ø1–Ø20mm. Standard passivat.
h6 · H7Opțiune Swiss
SS316L · SS303 · SS304Solicită ofertă
Flanșă, racord, conector, bloc CNC personalizat SS316L
SST-003→006
COROZIUNE / 003–006
Flanșe, racorduri și conectori din SS
Flanșe personalizate din SS316L (model șuruburi ±0.01mm), racorduri filetate (NPT/BSP/G, testate pentru presiune), corpuri de fixare (M2–M24) și blocuri de conectori (planul fațadei ±0.01mm). Toate pasivate conform ASTM A967. Filetul verificat cu go/no-go.
NPT/BSP/GModel ±0.01mm
SS316L · SS304Solicită ofertă
Cap de capăt carcasă SS316L, suport de montare, suport de fixare, CNC, rezistent la coroziune
SST-007→010
COROZIUNE / 007–010
Suporturi, suporturi, carcase și capace din SS
Locuri de montaj SS316L (spigot H7, plan perpendicular ≤0.01mm), suporturi (orice profil), carcase prelucrate (canal de etanșare IP), și capace finale (canal pentru O-ring conform ISO 3601, planețate ±0.01mm). Passivate. Electropolizare la cerere.
Canale de etanșare IPO-ring ISO 3601
SS316L · SS304Solicită ofertă
Materiale: SS316L · SS316 · SS304 · SS303 · SS303 SE
Solicită Toate 10 →
Corp supapă SS316L, șaună, duză, manifold, CNC, fluid
Piese pentru valve și fluide 10 Produse · SST-011 până la 020 Citat →
Zece piese de control pentru valve și fluide din SS316L — corpuri de valve, tije, seat-uri, corpuri de pompe, duze, seat-uri pentru duze, orificii de control al fluxului, fitinguri pentru țevi, conectori cu apăsare și blocuri de manifold. Toate suprafețele în contact cu fluidul sunt passivate sau electropolizate. Toleranța diametrului orificiului ±0.002mm; unghiul conului seat-ului valvei ±0.1°; găurirea multi-port a manifoldului cu raport multi-funcții CMM. Testare de presiune la 1.5× WP disponibilă la cerere.
Bloc manifold SS316L, multi-port, foraj CNC, rezistent la presiune, pasivizat
SST-020
VALVĂ & FLUID / 020 — FEATURED
Blocuri de manifold din SS316L
Blocuri de manifold hidraulice și pneumatice multi-port din SS316L pentru sisteme personalizate de distribuție a fluidelor — înlocuind ansamblurile de manifold cu fitinguri individuale și reducând punctele de scurgere. Găurirea porturilor din multiple direcții ale feței într-o singură configurație CNC cu 5 axe pentru a menține precizia poziției între porturi și a elimina bavurile de găurire încrucișată. Inserții pentru porturi filetate: NPT, BSP, filet drept G sau SAE. Intersecțiile pasajelor interne sunt debavurate și verificate cu borescopul înainte de livrare. Tensiune de presiune conform desenului clientului — toate blocurile de manifold supuse testului hidraulic la 1.5× WP cu certificat de testare. Canale interne electropolizate Ra ≤0.4μm pentru rezistență la coroziune și curățare ușoară. Raport dimensional multi-funcții CMM: toate pozițiile porturilor, planețatea suprafeței și adâncimea filetului verificate. Dimensiuni personalizate până la 300×200×150mm ca standard.
Multi-port cu 5 axe Testat la presiune 1.5×WP Canale electropolizate Ra ≤0.4μm Raport CMM pentru porturi
SS316L · SS316 · Duplex 2205Solicită ofertă
Corp supapă SS316L, șaună, CNC, pasivizare precisă
SST-011→013
Valvă / 011–013
Corpuri de valve, bobine și seat-uri
Corpuri de valve SS316L (cu filet/flanșă, orice presiune), bobine de valve (diametru exterior h6, canelură pentru O-ring conform ISO 3601, Ra ≤0,4μm), și seat-uri de valve (con de așezare ±0,1°, față de etanșare Ra ≤0,2μm). Passivate sau electropolizate. Toate filetele sunt inspectate pentru go/no-go.
Con de ±0.1°Seat cu Ra ≤0,2μm
SS316L · SS316Solicită ofertă
Orificiu duză SS316L, control flux, precizie, pasivizat
SST-015→017
Valvă / 015–017
Nozzles și piese de control al fluxului
Nozzles de pulverizare SS316L (orificiu ±0,002mm, Ra ≤0,1μm gaură), corpuri de seat pentru nozzle (con ±0,1°), și inserții de orificiu pentru control precis al fluxului (orificiu ±0,002mm, electropolizate). Coeficient de flux constant între piese. Passivate sau electropolizate.
Orificiu ±0,002mmGaură EP
SS316L · SS304Solicită ofertă
Piesă de cuplare pentru țeavă, racord push-fit, CNC, SS316L
SST-014,018→019
Valvă / 014, 018–019
Corpuri de pompe, fitinguri pentru țevi și conectori push-fit
Corpuri de pompe SS316L (gaură H7, Ra ≤0,4μm), fitinguri filetate pentru țevi (NPT/BSP/G, testate pentru presiune), și corpuri de conector push-fit (gaură H8, Ra ≤0,4μm, canelură pentru O-ring). Passivate. Certificat de testare a presiunii la cerere.
Gaură H7/H8Testat pentru presiune
SS316L · SS316Solicită ofertă
Materiale: SS316L · SS316 · Duplex 2205 · SS304
Solicită Toate 10 →
Piese sanitare pentru echipamente medicale, chirurgicale, alimentare, CNC, electropolish
Piese pentru echipamente medicale și alimentare 7 Produse · SST-021 până la 027 Citat →
Șapte piese pentru dispozitive medicale și echipamente alimentare din SS316L — mânere pentru instrumente medicale, carcase pentru dispozitive, componente pentru instrumente chirurgicale, piese de prindere de precizie, piese pentru contact cu alimentele, fitinguri sanitare și componente pentru instrumente de inspecție. Toate electropolizate la Ra ≤0,4 μm. Documentație ISO 10993 disponibilă. Geometrie conformă cu EHEDG/3-A (fără crăpături, colțuri interne R≥1,5mm). SS316L conform ASTM F138 (grad implant) sau ASTM A276 (grad chirurgical), în funcție de aplicație.
Racord sanitar SS316L, DIN 11851, electropolish, contact cu alimente, CNC, EHEDG
SST-026
MEDICAL & FOOD / 026 — FEATURED
Fitinguri sanitare și piese pentru contact cu alimentele
Fitinguri sanitare din SS316L (profile standard DIN 11851, BS 4825/SMS) și piese personalizate pentru echipamente de contact cu alimentele pentru lactate, băuturi, farmaceutice și procesarea alimentelor. Material SS316L conform ASTM A276 sau ASTM A479 cu conținut de sulf ≤0,005% pentru cea mai bună calitate a suprafeței electropolizate. Electropolizate la Ra ≤0,4 μm — finisaj conform standardelor sanitare EHEDG și 3-A. Design fără crăpături: toate colțurile interne cu rază ≥R1,5 mm pentru a preveni formarea micro-coloniilor bacteriene; fără picioare moarte; toate filetele sunt complete, fără puncte de intrare parțiale. Passivate conform ASTM A967 după electropolizare. Certificat de conformitate furnizat. Profile pentru cleme, racorduri și coturi disponibile și din desen.
Conform EHEDG / 3-A EP Ra ≤0.4μm Colțuri R≥1,5mm DIN 11851 / BS 4825
SS316L ASTM A276 (conținut scăzut de S)Solicită ofertă
Mâner pentru instrumente medicale, piesă chirurgicală, ISO 10993, electropolish
SST-021→023
MEDICAL / 021–023
Mânere medicale, carcase și piese chirurgicale
Mânere pentru instrumente medicale SS316L (electropolish, ISO 10993), carcase de dispozitive (canal de etanșare IP, EP) și piese pentru instrumente chirurgicale (SS420/SS316L, pasivate sau EP). Certificat de material pe număr de serie. Ra ≤0,4μm documentat de profilometru. Documentație de biocompatibilitate ISO 10993 furnizată.
ISO 10993EP Ra ≤0.4μm
SS316L ASTM F138 · SS420Solicită ofertă
Materiale: SS316L ASTM F138 · SS316L ASTM A276 · SS420 · SS304 (selectie pentru alimente)
Solicită Toate 7 →
Piese din oțel inoxidabil de înaltă rezistență CNC 17-4PH, 15-5PH, aerospațial
Oțel inoxidabil de înaltă rezistență 17-4PH & 15-5PH 6 Produse · SST-028 până la 033 Citat →
Șase piese din oțel inoxidabil de înaltă rezistență 17-4PH (H900/H1025) și 15-5PH (H900) — piese structurale, componente pentru arbori, suporturi de montaj de înaltă rezistență, conectori aerospațiali, corpuri de actuatori de precizie și componente structurale stabile. 17-4PH H900: 1310 MPa rezistență la tracțiune, HRC 40, rezistență la coroziune ≈ SS304. Întărire prin îmbătrânire aplicată după prelucrare — distorsiune minimă (0,05–0,1%), permițând prelucrarea cu toleranțe stricte înainte de întărire. Mașini CNC cu 5 axe pentru conectori aerospațiali multi-față. Raport GD&T complet CMM disponibil.
Conector aerospațial 17-4PH, CNC 5-ax, ASTM A564, GD&T, raport CMM
SST-031
17-4PH / 028–033 — FEATURED
Conectori aerospațiali și de înaltă rezistență 17-4PH
Conectori structurali de calitate aerospațială 17-4PH (ASTM A564 Gradul 630) și piese de acționare de înaltă rezistență în condiție H900 (HRC 40, 1310 MPa) sau H1025 (HRC 35, 1000 MPa). Prelucrate la dimensiuni aproape finale în starea de soluție-întărită (Condiția A) — ușor de prelucrat, uzură minimă a instrumentelor. Întărite prin îmbătrânire după prelucrare cu modificări dimensionale de obicei 0,05–0,1% — distorsiune mult mai redusă decât întărirea Q&T a oțelului aliat. Toleranța pentru seat-ul rulmenților OD k6/h6 menținută după îmbătrânire datorită distorsiunii scăzute. Mașini CNC cu 5 axe pentru piese de conector multi-față. Coaxialitatea găurii ≤0,005mm. Raport GD&T complet CMM: diametrul găurii, rotunjimea, coaxialitatea, perpendicularitatea — standard pentru toate comenzile de conectori aerospațiali. Pasivare conform ASTM A967. Material conform AMS 5643 (bar/billet) sau ASTM A564 — certificat de material aerospațial la cerere.
1310 MPa H900 Distorsiune scăzută la tratament termic Coaxialitate pe 5 axe ≤0,005mm Certificat AMS 5643
17-4PH (630) · 15-5PH (632)Solicită ofertă
Piesă structurală, suport de montare ax, CNC, H900, pasivizat
SST-028→030
17-4PH / 028–030
Piese structurale și arbori din 17-4PH
Piese structurale de precizie 17-4PH H900 (planitatea suprafeței ±0,01mm, raport CMM), piese pentru arbori (seat-ul rulmentului k6, TIR ≤0,01mm), și suporturi de montaj de înaltă rezistență (știft H7, planitatea suprafeței ±0,01mm). Toate întărite prin îmbătrânire după prelucrare. Pasivate.
H900 / H1025k6 · TIR ≤0.01mm
17-4PH H900/H1025Solicită ofertă
Actuator de precizie 15-5PH, structură stabilă, CNC, raport CMM
SST-032→033
17-4PH / 032–033
Piese de actuatoare de precizie & Structuri 15-5PH
Corpuri de actuatoare de precizie 17-4PH H900 (gaură H6, coaxialitate ≤0.005mm, 5 axe) și piese structurale stabile 15-5PH H900 (1170 MPa, duritate mai bună decât 17-4PH, raport GD&T CMM). Ambele pasivate, certificat de material inclus.
15-5PH 1170 MPaGD&T CMM
17-4PH H900 · 15-5PH H900Solicită ofertă
Materiale: 17-4PH (630) AMS 5643 / ASTM A564 · 15-5PH (632)
Solicită Toate 6 →
Capacități de fabricație

Ce piese din oțel inoxidabil sunt necesare
Dincolo de prelucrarea CNC standard

⚗
Electropolish — Ra ≤0.4μm + Passivare superioară
Electropolishingul elimină 10–30μm de material, producând o suprafață Ra ≤0.4μm și un strat de oxid de crom îmbogățit, cu rezistență superioară la coroziune comparativ cu passivarea singură. Standard pentru aplicații medicale, contact cu alimente și suprafețe ale cilindrilor de valve. Finisajul suprafeței măsurat cu profilometru și documentat pentru toate piesele electropolishate.
Ra ≤0.4μmOxid de crom îmbogățitMedical / alimentar
🔬
Documentație ISO 10993 — Calitate medicală
SS316L conform ASTM F138 (calitate implant) sau ASTM A276 (calitate chirurgical) cu certificat de fabrică pe număr de încălzire. Certificat de tratament de suprafață (electropolish sau passivare). Măsurarea Ra documentată cu profilometru. Pachet de documentație de fabricație conform cadrului ISO 10993 furnizat — necesar pentru inițierea evaluării biologice.
ASTM F138Certificat de material pe număr de încălzireRa documentat
💧
Bloc manifold — Testat sub presiune 1.5×WP
Blocuri manifold testate hidraulic la presiune de 1.5× presiunea de lucru cu certificat de testare. Canale interne electropolishate Ra ≤0.4μm, degroșate cu ajutorul borescopului. Poziție multi-port verificată cu CMM. Toate filetele porturilor supuse inspecției go/no-go. Rutare fără legături moarte confirmată în timpul revizuirii DFM.
Testat la 1.5× WPDegroșare cu borescopulVerificare porturi cu CMM
💪
Întărire în vârstă 17-4PH — Distorsiune redusă, 1310 MPa
17-4PH prelucrat în Condiția A (recoaptă, ușor de prelucrat), apoi întărit în vârstă la H900 sau H1025. Distor­siunea de întărire în vârstă de obicei 0.05–0.1% — mult mai mică decât întărirea Q&T a oțelului aliat. Șaibele și găurile suportă toleranța h6/H6 după întărirea în vârstă fără șlefuire secundară în majoritatea cazurilor. Înregistrarea întăririi în vârstă inclusă.
1310 MPa H900Distor­siune de 0.05%Fără re-shimare
🥗
EHEDG / 3-A Geometrie sigură pentru alimente
Piese sanitare prelucrate cu geometrie fără crăpături: toate colțurile interne R≥1.5mm, fără legături moarte, filete complete, fără puncte de angajare parțială a filetelor. SS316L cu conținut de sulf ≤0.005% pentru cel mai bun rezultat de electropolish. Geometria a fost verificată pentru conformitatea cu standardele EHEDG și 3-A în etapa DFM.
Colțuri R≥1,5mmFără legături moarteLow-S 316L
🔩
440C Post-Grind Passivation — Corrosion Restored
Cylindrical grinding removes the passive chromium oxide layer from 440C stainless surfaces. All 440C parts passivated immediately after final grinding — restoring the corrosion-resistance passive layer before delivery. Without post-grind passivation, ground stainless surfaces rust within days in humid environments.
Post-grind passivate440C / 420ASTM A967
Specificații de precizie

Toleranțe & Referință de Grad — Piese din oțel inoxidabil

📐
Toleranțe după caracteristică
Shaft OD (turned)
h6 / h7
440C Shaft (ground)
h6
Găurire (H)
H6 / H7
Conul șeii supapei
±0,1°
Orificiu duză
±0.002 mm
Robot Joint Coax.
≤0.005 mm
Surface (EP)
Ra ≤0,4 μm
General Dim.
±0,05 mm
🔩
Grade & Strength Reference
SS316L UTS
515 MPa
Corrosion-resistant standard. Best Mo-enhanced chloride resistance. Passivated / electropolished.
17-4PH H900
1310 MPa
Precipitation hardened. Low distortion age-hardening. ≈SS304 corrosion resistance.
15-5PH H900
1170 MPa
Better toughness than 17-4PH. Aerospace structural applications.
440C Hardened
HRC 58–60
Hardest standard stainless. Wear + moderate corrosion resistance. Ground post-HT.
420 Hardened
HRC 48–55
Better toughness than 440C. Surgical instruments and impact-loaded tool parts.
Electropolish Ra
≤0.4μm
Medical, food, and valve bore standard. Measured by profilometer and documented.
Tratament de suprafață

Finisare suprafață pentru Piese din oțel inoxidabil

Surface treatment selection for stainless steel determines corrosion resistance, surface finish, and application compliance — not just appearance.

⚗
Electropolizare (EP)
Ra ≤0.4μm, chromium-enriched passive layer, bright reflective finish. Required for medical, food-contact, and precision valve bore surfaces. 10–30μm material removal. Ra documented by profilometer. Standard on all medical and food parts.
MedicalFood / Valve
🛡
Pasivare (ASTM A967)
Citric acid or nitric acid passivation restores chromium passive oxide layer — improving corrosion resistance on machined stainless surfaces. Certificate included. Standard on all SS316L and SS304 parts. Essential after grinding operations on 440C and 420 (grinding removes passive layer).
Toate gradele de SS440C / 420
🔲
As-Machined + Oil
Precision machined Ra ≤0.4μm turned surface with corrosion-inhibitor oil coating for transit protection. Not a corrosion-resistance treatment — for parts that will be installed without additional surface treatment. Passivation recommended before final use in all applications.
Transit only
✦
Vibratory Polishing
Vibratory media polishing of external stainless steel surfaces — blends machined marks to produce consistent matte or semi-bright finish. Used for cosmetic stainless housings and brackets where visible surface uniformity is required. Ra 0.4–0.8μm achievable depending on media and time.
CarcaseParanteze
💎
PVD TiN / TiAlN
2–4μm PVD coating on 440C and 420 stainless tool and wear parts — adds HV 2300+ surface hardness and reduces friction without compromising corrosion resistance. Used for surgical blades, guide pins, and tool parts requiring both hardness and corrosion resistance beyond what passivation provides.
440C / 420Chirurgical
🌟
Mirror Polish (Ra ≤0.1μm)
Manual mirror polishing to Ra ≤0.1μm for visible stainless steel surfaces on medical instruments and food equipment where appearance requirements exceed electropolish standard. Labour-intensive — quoted individually. Not a substitute for electropolish on fluid-contact bores.
Medical externalCosmetic
Selecție de materiale

Stainless Steel Grades for Fiecare aplicație

Five stainless steel grade families — each optimised for a different combination of corrosion resistance, strength, and hardness.

MAT / 01
SS316L / SS316
515 MPa · 2% Mo · Best chloride resistance
cURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limits.
StructuralcURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limitscURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limits
MAT / 02
cURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limits
cURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limits
cURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limits.
cURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limitscURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limits
MAT / 03
cURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limits
1310 MPa H900 · HRC 40 · Low HT distortion
Best strength-to-corrosion-resistance combination in stainless steel family. Machine in Condition A then age-harden — minimal distortion allows tight tolerances before HT. AMS 5643 material for aerospace. H900 for max strength; H1025 for better toughness.
AerospațialHigh-load
MAT / 04
15-5PH (632)
1170 MPa H900 · Better toughness than 17-4PH
Similar precipitation-hardening stainless to 17-4PH but with improved transverse toughness — preferred for aerospace connectors and structural parts subject to shock loading. H900 condition standard. Good machinability in Condition A.
Aerospace struct.Better toughness
MAT / 05
SS440C
HRC 58–60 · Hardest standard stainless
<<div class="mat-card__desc">Maximum hardness in standard stainless — guide pins, rollers, valve spools requiring wear resistance in moist environments where GCr15 would corrode. Through-hardened HRC 58–60. Ground post-HT; passivated post-grind. Better corrosion resistance than tool steels but less than austenitic SS.
< spanclass = " tag tag--t5 " > Guide pins < spanclass = " tag tag--t5 " > Tije de supapă
Flux de lucru pentru producție

De la desen la Electropolished, Certified Stainless Part

01
Revizuire DFM
Grade, EP vs passivation, ISO 10993 scope, crevice-free geometry confirmed. 24hr response.
02
Material
SS316L / 17-4PH / 440C receipted with mill certificate per heat number. Grade verified.
03
Prelucrare CNC
Machined to net dimension. Crevice-free geometry maintained for medical/food parts. Manifold passages borescope-deburred.
04
Tratament termic
17-4PH age-hardening (H900/H1025) or 440C/420 through-hardening where specified. Record generated.
05
Tratament de suprafață
Electropolish (Ra profilometer measured) or passivation per ASTM A967. Certificate generated. Surface documented.
06
Inspecție și Livrare
CMM inspection. Mat cert + EP/passivation cert + Ra record. ISO 10993 docs for medical. Clean-room pack.
Avantajul nostru

De ce inginerii specifică ale noastre Piese din oțel inoxidabil

EP
Electropolish Ra ≤0.4μm — Measured, Documented
Every electropolished part Ra-measured by profilometer before delivery. Ra ≤0.4μm documented in surface treatment certificate — not claimed from process control alone. For medical and food parts where surface finish is a regulatory requirement, documentation is not optional.
316L
SS316L Always Specified Where Chloride Exists
We default to SS316L (not SS304) wherever chloride corrosion is a risk — marine, pharmaceutical, chemical, and outdoor applications. The molybdenum addition that differentiates 316L from 304 is specifically there for chloride pitting resistance. We advise on grade selection at DFM review — not just machine what is specified without comment.
EHEDG
Food-Safe Geometry — Crevice-Free, R≥1.5mm
Food and sanitary parts designed with EHEDG/3-A compliant geometry: internal corners R≥1.5mm, no dead legs, full-form threads. SS316L with low sulphur content for best electropolish result. Geometry compliance reviewed at DFM stage — not discovered after machining when correction requires a new part.
440C
440C Post-Grind Passivated — Always
440C and 420 stainless parts passivated immediately after final cylindrical grinding — restoring the passive layer removed by grinding. Most suppliers omit this step. Ground martensitic stainless without post-grind passivation develops visible rust spots within days in humid environments — a defect that appears after delivery and is attributed to material, not omitted passivation.
Întrebări frecvente

Stainless Steel CNC Parts — Întrebări frecvente

Technical questions about stainless steel grades, surface treatments, medical documentation, and valve machining.

SS316L is the default for any environment with chloride present (marine, chemical, pharmaceutical, food). Molybdenum (2–3%) provides far superior chloride pitting resistance vs SS304. SS304 is acceptable for freshwater and mild chemical environments without chloride. For high-strength + corrosion resistance: specify 17-4PH or 15-5PH — 1000–1310 MPa while maintaining ≈SS304 corrosion resistance. For hardness + moderate corrosion resistance: SS440C (HRC 58–60) or SS420 (HRC 48–55).
Electropolishing removes 10–30 μm of material, producing Ra ≤0,4 μm surface finish and a chromium-enriched passive oxide layer with superior corrosion resistance vs passivation alone. Required for: cURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limits cURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limits; cURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limits cURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limits cURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limits cURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limits.
cURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limits cURL Too many subrequests by single Worker invocation. To configure this limit, refer to https://developers.cloudflare.com/workers/wrangler/configuration/#limits — prelucrat în condiția moale A, apoi întărit prin îmbătrânire la 480°C cu o schimbare dimensională de doar 0,05–0,1%. Aceasta este o deformare mult mai redusă decât întărirea Q&T a oțelului aliat — șezuturile pentru rulmenți prelucrate la h6 înainte de întărirea prin îmbătrânire rămân de obicei în limitele specificației după întărire, fără șlefuire secundară. Rezistența la coroziune ≈ SS304. Pentru piese structurale aerospațiale și cu sarcini mari care necesită rezistență la coroziune din oțel inoxidabil ȘI rezistență înaltă, 17-4PH este alegerea standard. Certificat de material AMS 5643 disponibil.
SS420 (HRC 48–55): carbon mai scăzut, duritate mai bună — pentru instrumente chirurgicale și piese de scule care necesită rezistență la impact. SS440C (HRC 58–60): carbon mai ridicat (0,95–1,2%), cea mai bună duritate a oțelului inoxidabil standard — pentru pini de ghidare, role, tije de supapă care necesită rezistență maximă la uzură în medii umede. Principala compromis: 440C este mai dur, dar mai puțin rezistent la impact decât 420; ambele au o rezistență mai slabă la coroziune decât 316L în medii active cu cloruri. Alegeți 420 pentru rezistență la impact + duritate moderată; alegeți 440C pentru duritate maximă + rezistență moderată la coroziune.
EHEDG (European): SS316L, Ra ≤0.8μm (noi furnizăm Ra ≤0.4μm), geometrie fără crăpături. Standarde sanitare 3-A (USA): SS316L, Ra ≤0.8μm, fără crăpături. DIN 11851 (conectori pentru lactate germani) și BS 4825 / SMS (britanici/scandinavi): standarde de dimensiune pentru conectori. Toate piesele noastre pentru industria alimentară: SS316L cu sulf redus, electropolizat Ra ≤0.4μm, colțuri interne R≥1.5mm, fără picioare moarte, pasivizate conform ASTM A967, certificat de conformitate furnizat.
Gamă completă de valve și fluide din SS316L: corpuri de valve (filetat/flanșat, orice presiune, passivat); bobine (h6, canelură pentru O-ring conform ISO 3601, Ra ≤0.4μm); scaune (conic ±0.1°, Ra ≤0.2μm); carcase de pompe (gaură H7, Ra ≤0.4μm); duze (orificiu ±0.002mm, Ra ≤0.1μm EP); blocuri manifold (multi-port 5 axe, testate sub presiune 1.5×WP, raport CMM); și racorduri (NPT/BSP/G, passivate). Testare sub presiune la 1.5× WP cu certificat de test la cerere.
Da. Pentru piese medicale din oțel inoxidabil: certificat de calitate a materialului (SS316L conform ASTM F138 pentru implanturi sau ASTM A276 pentru chirurgical, compoziție chimică conform numărului de încărcare); certificat de tratament de suprafață (electropolish sau passivare conform ASTM A967); Măsurare Ra documentat de profilometru pentru toate piesele medicale; și Documentație de fabricație ISO 10993-1 ambalaj (calitatea materialului, tratament de suprafață, date despre procesul de fabricație) necesar pentru inițierea evaluării biologice. Nu furnizăm rapoarte finale de evaluare biologică — acestea necesită teste biologice. Toată documentația este pregătită în paralel cu producția — fără timp suplimentar de livrare.
MOQ: 1 piesă pentru toate piesele din oțel inoxidabil. Timpuri de livrare: piese simple turnate (biele, țevi, fitinguri): 5–10 zile lucrătoare. Piese complexe frezate (carcase de valve, blocuri de manevre, carcase): 7–14 zile lucrătoare. EP sau passivare: adaugă 3–5 zile lucrătoare. Întărire 17-4PH: adaugă 3–5 zile lucrătoare. Întărire + șlefuire 440C/420: adăugați 5–7 zile lucrătoare. Documentație medicală: pregătită în paralel — fără timp suplimentar de livrare. Timpul exact de livrare este confirmat în fiecare ofertă.

Date structurate (FAQPage + ItemList + schema Product) încorporate în antetul paginii · Eligibile pentru rezultate bogate Google FAQ

Solicită o ofertă

Trimite-ți desenul.
Obține o ofertă.

Fiecare solicitare include o revizuire DFM — fezabilitatea toleranței, confirmarea materialului și abordarea procesului înainte de începerea producției. MOQ 1 piesă.

24hr
Răspuns la ofertă
MOQ 1
Prototipuri OK
ISO
9001:2015
📐
Revizuire DFM pentru fiecare solicitare
Fezabilitatea toleranței, strategia de fixare și confirmarea materialului. Feedback specific și acționabil — nu respingeri generice.
🎯
Inspecția primului articol — Standard
Raport FAI pentru fiecare lot nou. Certificări de material și tratament de suprafață incluse cu fiecare livrare.
🔄
Același proces: prototipare până în producție
Planul de proces din prototipul dumneavoastră se aplică loturilor de producție. Fără re-qualificare atunci când scalați.
⚙
Frezare CNC 3 / 4 / 5-Axis + Strunjire
Piese structurale complexe, arbori, carcase și componente de transmisie. Metale și plastice de inginerie.
ISO 9001:2015 Frezare 3/4/5-Axis Frezare în strung CNC Inspecție CMM Livrare globală